Return to O klubu

Osobnosti a Tváře chrudimského tenisu

Bylo jich mnoho, jména některých byla již zmíněna v textu o historii klubu, mnoho jich už nežije, některé stále potkáváme a někteří se těmi osobnostmi postupně stávají. Proto se výbor TC Chrudim v roce 2018 rozhodl, že bude udělovat titul „Osobnost chrudimského tenisu” a „Tvář chrudimského tenisu“. A to z toho důvodu, abychom ukázali právě na ty, které všichni rádi vidíme, na ty, kteří jsou dlouholetými věrnými členy, nebo kteří mají za sebou úspěšnou závodní kariéru, nebo jsou ochotnými pomocníky když je třeba, a nebo jen proto, že jsou na kurtech i několikrát týdně desítky let a k areálu už jaksi patří. Nepovažujeme to za titul prestižní, chceme, aby to bylo vnímáno spíše jako jakési poděkování a upozornění, že víme, že zde jsou a patří ke klubu.


OSOBNOSTI CHRUDIMSKÉHO TENISU

Na výroční valné hromadě v březnu 2018 byl titul „Osobnost chrudimského tenisu“ udělen: Milanu Honzíčkovi, Ing. Jindřichu Weschkovi, Mudr. Josefu Vltavskému, Ladislavu Markovi a Miroslavu Holubovi.

Milan Honzíček
Pan Milan Honzíček, nar. 31.5.1935. V roce 1947 začal hrát jako dorostenec mistrovská utkání okresního přeboru za tehdejší SK Chrudim. Na závodní úrovni hrál tenis až do povinné vojenské služby, potom se z něho stal rekreační hráč. Mnoho let se pravidelně účastnil tenisových turnajů TJ Transporta Chrudim. Na kurtech se potkával s řadou svých chrudimských vrstevníků a pozdějších spoluhráčů, např. s Jiřím Šedivým, Jiřím Bílkem st., Zdeňkem Dostálem, Ing. Vlastimilem Bálkem, MUDr. Vltavským, MUDr. Milošem Broďákem, MUDr. Jaroslavem Kudelkou, Ladislavem Solilem, Aloisem Kočárníkem, Josefem Slavíkem, Jaroslavem Štěpánkem a s mnohými dalšími. Vzpomíná, jak tehdejší rekreační tenis v porovnání s dneškem trpěl nedostatkem tenisových míčů, raket i výpletů. V roce 1994 odešel do důchodu a přijal nabídku stát se správcem chrudimských tenisových kurtů. Zažil přerod zdejšího tenisového areálu ze sportoviště TJ Transporta na samostatný sportovní klub TC Chrudim. U správcování vydržel deset let. Jako správce měl příležitost zahrát si i s některými známými osobnostmi – s polistopadovým ministrem financí Ing. Ivanem Kočárníkem, s Helenou Vondráčkovou nebo třeba s Josefem Lauferem. Tenis hrál do 77 let, poté už mu ubylo sil k běhání po kurtu, i vrstevníků, se kterými hrával.

Ladislav Marek
Pan Ladislav Marek, narozen 11.6. 1945, legenda chrudimského tenisu a hlavně stále aktivní hráč a trenér. K tenisu ho přivedl již v útlém věku jeho starší bratr. Začínal s dřevěnými pálkami, které mu vyřezal otec, sedával za kurty, sledoval dobré hráče, poctivě jim sbíral míčky a ti si s ním za odměnu někdy zahráli. Už jako osmiletý kluk začal hrát závodně a po dvou letech dosáhl velkého úspěchu – byl na prvním místě krajského žebříčku. Dnes by se řeklo, že měl přímo raketový start. Tenis tak dostal přednost před fotbalem, o což se přičinila i maminka pana Marka. Ta mu často říkávala, že na fotbale se pije, ale tenis je hra slušných. Pan Marek patřil k dlouholetým oporám závodního tenisu v Chrudimi. Zájem o něho samozřejmě měly i kluby hrající vyšší soutěž. Dva roky hrál druhou ligu za Hradec Králové, ale z časových důvodů, náročnosti dojíždění a potřebnosti hrát za mateřský klub se nakonec rozhodl toto angažmá ukončit a vrátit se zpět do Chrudimi. Dnes nejraději vzpomíná na své vítězství nad Janem Kodešem na žákovském turnaji. Prý se tehdy říkalo „buran z Chrudimi porazil Pražáka“, už tehdy vnímaného jako velkou hvězdu. Oba byli tenisté nízkého vzrůstu, ale velmi ctižádostiví a oba chtěli vyhrát. Pan Marek si zápas stále dobře pamatuje, prý předvedli opravdu krásné výměny. Následně ale šla Kodešova výkonnost, z části i díky finančnímu a trenérskému zámezí, což L. Markovi chybělo, velmi nahoru. Přesto si i po letech Jan Kodeš při jejich vzájemném setkání na zápas pamatoval. Asi příliš často doma v tehdejším Československu neprohrával.
Po odchodu do důchodu pan Marek působil několik let jako správce tenisového areálu a nutno konstatovat, že jeho správcování nebylo co vytknout. Vše v pořádku, co se rozbilo, dokázal obvykle i sám opravit.
Pan Ladislav Marek je stále ve svém věku aktivním sparingovým hráčem některých závodních hráčů, trenérem dětí i dospělých, či účastníkem rekreačních čtyřher. Tenis považuje za spravedlivý sport a za sport na celý život, jak on říká, dá se hrát od 5 do 95 let. Na kurtech patří k těm stále usměvavým a příjemným společníkům, se kterými se vždy rádi potkáte.

MUDr. Josef Vltavský
MUDr. Josef Vltavský není asi pro většinu občanů Chrudimi a blízkého okolí neznámou tváří. Mnoho let působil v Chrudimské nemocnici na pozici primáře chirurgického oddělení. Také je ale dlouholetým členem oddílu, v minulosti pomáhal i jako jeho místopředseda. Je náruživým tenistou a příjemným partnerem do čtyřhry. Dnes už patří do party tak zvaných „starých pánů“.

Ing. Jindřich Weschka


Ing. Jindřich Weschka byl rovněž vynikajícím hráčem tehdejší Transporty Chrudim, pozdějším dlouholetým rozhodčím nejvyšší třídy a funkcionářem. Pomáhal vychovávat mladé hráče pro závodní tenis, trénoval je a poskytoval své cenné zkušenosti. Je to úspěšný účastník Pardubické juniorky, ve čtyřhře se probojoval až do finále.

 

Miroslav Holub
Pan Miroslav Holub byl také vynikající hráč bývalé Transporty Chrudim a i on je ve svých 78 letech stále aktivním tenistou, i když dnes už jen ve čtyřhrách. Trojnásobný účastník Pardubické juniorky.


TVÁŘE CHRUDIMSKÉHO TENISU

Na výroční valné hromadě v březnu 2018 byl titul „Tvář chrudimského tenisu“ udělen: Livii Filyové a Ferdinandu Mužíkovi.

Livie Filyová
Tento titul v roce 2018 obdržela paní Livie Filyová, ročník narození u ženy prozrazovat nebudeme, ale nejmladší již rozhodně není. Na kurty vždy přichází s úsměvem, občas také zavzpomíná na své tenisové začátky a patří právě k těm dlouholetým členům klubu, kteří zde mají své pevné místo.

Dr.Ing. Ferdinand Mužík, Csc.
Titul tvář klubu obdržel v roce 2018 i pan Dr.Ing. Ferdinand Mužík, Csc. , 98 letý bývalý tenista, nezaměnitelná postava chrudimského tenisu. A když říkáme bývalý tenista, neznamená to, že s tenisem skončil před mnoha lety. Tenis hrál aktivně až do devadesátky, účastnil se i veteránských turnajů a ještě ve svých 95 letech chodil „pinkat“ na zeď.

Permanent link to this article: https://www.tcchrudim.cz/o-klubu/osobnosti-a-tvare-chrudimskeho-tenisu/